Rzeszowski Inkubator Kultury - logo

Estrada Rzeszowska drugim domem dla aktywnych

Jesteśmy samorządową instytucją kultury, której podstawowym celem jest organizowanie i prowadzenie działalności kulturalnej w Rzeszowie (w tym profesjonalną organizacją miejskich wydarzeń kulturalnych, lokalnych festiwali interdyscyplinarnych, koncertów, recitali itp.). Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom społeczności Rzeszowa, popularyzując ciekawe zjawiska z różnych dziedzin kultury i sztuki. Estrada Rzeszowska w ramach działalności edukacyjnej i animacyjnej uruchomiła innowacyjną komórkę, jaką jest Rzeszowski Inkubator Kultury, pod auspicjami którego funkcjonują Akademia Wolontariatu oraz muzyczne studio nagraniowe "Estrada Studio". 

O Akademii Wolontariatu

Pomysł na stworzenie grupy woluntarystycznej działającej przy Estradzie Rzeszowskiej wywodzi się z projektu pt. "Ambasadorzy Kultury", realizowanego równolegle z utworzeniem Rzeszowskiego Inkubatora Kultury. Od 2016 roku zmianie uległa nieco formuła funkcjonowania i projekt zaczął działać pod obecną nazwą - "Akademia Wolontariatu".

Celem Akademii Wolontariatu jest zachęcenie do aktywności wszystkich tych, którzy chcą mieć wpływ na wydarzenia kulturalne w naszym mieście. Pragniemy zwrócić uwagę na ogromny potencjał możliwości jakim dysponuje wolontariat, a równocześnie jak wiele korzyści i frajdy może generować dla samych wolontariuszy. Bycie wolontariuszem to super-moc, przy użyciu której można wpływać na funkcjonowanie społeczności lokalnej, a dzięki temu kreować otaczającą nas rzeczywistość.

Każdy uczestnik programu otrzyma możliwość udziału w szkoleniach kompetencyjnych i rozwojowych, dzięki którym w praktyczny sposób będzie mógł wykorzystać zdobytą wiedzę. 

Jak to działa? 

Stworzyliśmy szereg obszarów, w ramach których nasi wolontariusze będą mogli zdobywać nowe doświadczenia (m.in. zaangażowanie w wydarzenia i festiwale organizowane przez Estradę Rzeszowską, udział w działaniach  Rzeszowskiego Inkubatora Kultury oraz - a może przede wszystkim - realizacja własnych autorskich projektów kulturalnych czy edukacyjnych).

Dołączając do naszego zespołu możesz próbować swoich sił w obszarach:

Sekcja ds. Programowych i Szkoleń

Osoby z tej grupy to pasjonaci i koneserzy wszelkiej aktywności artystycznej, obeznani w sztuce klasycznej i współczesnej, popularnej i alternatywnej. 

 • posiadają szerokie bądź ukierunkowane rozeznanie w powyższej tematyce. 
 • potrafią zrecenzować i zaproponować działania artystyczne na festiwale i inne wydarzenia realizowane przez Estradę Rzeszowską oraz RIK. Zarówno spektakularne i wielkobudżetowe jak i oparte o minimalizm formy i niski budżet. 
 • posiadają rozeznanie w merytorycznej zawartości wydarzeń artystycznych i festiwalach w Polsce i za granicą. 
 • chcą brać udział w kreacji programów wydarzeń artystycznych Rzeszowa realizowanych przez Estradę Rzeszowską.

Sekcja ds. Logistyki i Organizacji

Osoby działające w obszarze planowania i realizacji projektów. Wszechstronni i zaradni. Potrafiący odnaleźć się w każdej sytuacji i rozwiązać każdy problem. Od rozładowania napięcia za kulisami w trakcie realizacji produkcji koncertu po rozładowanie samochodu ze sprzętem. Potrafiący przewidzieć każdą minutę wydarzenia z grożącymi organizatorom niebezpieczeństwami. Zawsze mają plany awaryjne od B, C aż do Z. Najmniej widoczni - najbardziej pracowici.

Sekcja ds. Promocji i PR

Lekkie pióro i błyskotliwość oraz doskonała znajomość języka polskiego to podstawowe cechy osób z grupy PRowej. Zanim wydarzenie dojdzie do skutku należy odwrócić powiedzenie „jak Cię widzą tak Cię piszą”. Czyli - gdy dobrze wypromujemy nasze wydarzenie, to będzie miał kto o nim pisać – bo przyjdzie. Grupa osób posiadających praktyczne umiejętności ubierania wizji w słowa, obraz i dźwięk. Ponieważ niezbędni przy promocji wydarzeń są również graficy czy producenci materiałów multimedialnych.

W Akademii Wolontariatu możesz należeć do jednej bądź wielu grup działania. Natomiast wszyscy współpracujący w ten sposób z Estradą Rzeszowską czy w ramach działalności Rzeszowskiego Inkubatora Kultury znajdą się w elitarnej grupie organizatorów artystycznych wydarzeń Rzeszowa. Realizując swoje zainteresowania i pasje nabierzesz doświadczenia i praktycznej wiedzy. Każdy wolontariusz otrzyma identyfikator, a na wniosek również certyfikaty.

Zapraszamy do współtworzenia Akademii Wolontariatu - czekają na Was atrakcyjne gratyfikacje: bony, bilety do kina i teatru, wstęp za kulisy największych wydarzeń kulturalnych i wiele, wiele innych!

Szkolenia kompetencyjne

W ramach programu oferujemy szkolenia w tematyce:

 • Wolontariat w praktyce. Prawa i obowiązki wolontariusza
 • Komunikacja i praca w grupie
 • Promocja wydarzeń kulturalnych
 • Narzędzia mediów społecznościowych
 • Budowanie oferty kulturalnej dla różnych grup docelowych
 • Wyjazdy na festiwale
 • Grafika komputerowa
 • Organizacja wydarzeń kulturalnych w praktyce.

Profil wolontariusza:

Jeśli czujesz, że rozpiera Cię energia i szukasz sposobu by efektywnie ją spożytkować, a przy tym posiadasz kompetencje, punktualność i rzetelność to twoje drugie „ja”, masz głowę pełną pomysłów i świetnie dogadujesz się z innymi? Nieważne czy nadal studiujesz, czy jesteś już na emeryturze! Możesz być przedsiębiorcą, kierownikiem, dyrektorem, prezesem. Wiek i funkcja nie ma znaczenia, za to liczą się chęci i niezawodność. Dołącz do naszego zgranego zespołu!

Szukamy ludzi otwartych na świat, lubiących być w ruchu i aktywnie spędzać czas, a przy tym nie obawiających się podejmowania nawet najtrudniejszych wyzwań. Jeżeli jesteś osobą, która chce mieć wpływ na rzeczywistość i to co dzieje się w Rzeszowie, to szukamy właśnie Ciebie! Wystarczy, że masz więcej, niż 16 lat! 

Zasady członkostwa:

 • Bieżąca aktywność w działalności Estrady Rzeszowskiej,
 • Rzetelna realizacja zadań przedsięwziętych w ramach współpracy z Estradą Rzeszowską,
 • Udział w obowiązkowych szkoleniach, spotkaniach organizacyjnych i integracyjnych Akademii Wolontariatu,
 • Godne reprezentowanie miasta Rzeszowa, Estrady Rzeszowskiej i Rzeszowskiego Inkubatora Kultury na zewnątrz.
Kontakt

Rzeszowski Inkubator Kultury
ul. Jagiellońska 24
35-025 Rzeszów

pon.-pt.:
8.30 - 16.30

17 853 80 04 fax: 17 853 80 13
Napisz do nas