Rzeszowski Inkubator Kultury - logo

W ramach kina w Letnim Ogródku Kulturalnym, pragniemy pokazać szereg inspirujących i ciekawych filmów. Na zakończenie wakacji mamy dla was nielada gratkę!
W Letnim Ogródku Kulturalnym zaprezentujemy niemy film "Szczęście" (1934) ze specjalnie przygotowaną muzyką graną na żywo.

Schastye (1934)
reż. Aleksandr Medvedkin

Film „Happiness” to wyjątkowa komedia z satyryczną wymową,
z awanturnictwem i paradoksalnymi scenami, nieco trącającymi gagami sytuacyjnymi kino Charliego Chaplina.
To także bajka komediowa z nonsensami i absurdalnymi scenami - antybolszewicka w swoim przesłaniu, a właściwie - dramat komediowy.
Fabuła filmu koncentruje się na postaci nieszczęśliwego Khmyra - biednego rolnika. A rzeczywistość, w której żyje ów bohater - to ciężary na rzecz rozmaitych wyzyskiwaczy. Z polecenia żony ma on
iść w świat inny, po szczęście, by dalej nie żyć w znoju
i niewolniczym poddaństwie, jak jego przodkowie. Wszystkie usiłowania Khmyra paraliżują przeszkody tkwiące w systemie, mentalności, biedzie i ludzkiej pazerności.
W istocie jest ten obraz - nawet z przesadzoną celowo stylistyką - bliski naszych wyobrażeń o wsi rosyjskiej, jej kolorycie -nędzarskich chałupach, długobrodym popie, babuszce czy sukmanach chłopskich, a w dalszych scenach z - wizytówką postępu: traktorzystką-kombajnistką w "jedynie słusznym" ustroju...
To swoista forma ostrej krytyki całego systemu, z którym nasuwają się podobieństwa do satyry Mikołaja Reja "Krótka rozprawa między panem, wójtem i plebanem" - "Ksiądz pana wini, pan księdza/A nam prostym zewsząd nędza".
Film ten cenzura skazała na 40 lat zakazu wyświetlania, dopiero w latach 60. ujrzał światło dzienne i zarówno w ZSRR, jak i na Zachodzie - stał się sensacją.

Muzykę do filmu zagrają Waldemar Rychły Trio:
- Joanna Zielecka - flety
- Dawid Fabisiak - skrzypce
- Waldemar Rychły – gitara

62 minuty folkowej muzyki granej na instrumentach akustycznych.
Opracowanie muzyki - Waldemar Rychły
Inspiracją i źródłem były zbiory rosyjskich, ukraińskich i białoruskich melodii ludowych opublikowane w latach 1866 i 1872 przez M. Bałakiriewa i P. Czajkowskiego.

Kalendarz

KWIECIEŃ 2024

Pn Wt Śr Cz Pt Sb Nd
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Strona WWW używa plików cookie

Przejrzystość jest dla nas ważna! Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób i dlaczego wykorzystujemy Twoje dane osobowe. Pamiętaj, że masz pełną kontrolę nad ich konfiguracją - możesz dopasować ją do swoich potrzeb i preferencji.