Rzeszowski Inkubator Kultury - logo

Znany i lubiany przez mieszkańców naszego miasta projekt, który w tym roku jest już VI edycją (i ostatnią w dotychczasowej formule), pomimo że nie był tak obficie obsadzony zespołami projektowymi, jak w minionym roku, nie zawiódł oczekiwań i stał się źródłem ważnych, społecznie użytecznych projektów. W okresie od października do grudnia 2018 roku przedstawiciele grup projektowych zgłoszonych przez 6 rzeszowskich szkół średnich uczestniczyli w cyklu przygotowujących szkoleń kompetencyjnych. Uczniowie poznali zagadnienia związane z zarządzaniem projektami, sposobami nawiązywania kontaktów z mediami i sponsorami, czy umiejętność pracy w grupie. Ponadto partner projektu Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie zaprezentował szkolenia z opracowywania koncepcji projektu oraz wykorzystania darmowych narzędzi on-line. Po intensywnym czasie szkoleń, w okresie od stycznia do końca kwietnia zespoły projektowe opracowywały koncepcje swoich projektów i planowały ich realizację. Niestety, w tej edycji jedna z grup projektowych nie ukończyła projektu, niemniej jednak warto podkreślić, iż sam udział w szkoleniach to bardzo wartościowy czas dla młodych ludzi, którzy być może w przyszłości będą twórcami oferty kulturalnej.

Zespół Szkół Technicznych im. E. Kwiatkowskiego w Rzeszowie

Nazwa projektu: Co nowego u HIViego?

Rodzaj projektu: film

Lokalizacja: premiera internetowa

 „Co nowego u HIViego?” to film poruszający problematykę zachorowań na AIDS. HIV jest skrótem angielskiej nazwy human immunodeficiency virus i oznacza ludzkiego wirusa upośledzenia odporności. W zespole szkół technicznych w Rzeszowie dnia 27 marca odbyła się projekcja filmu na temat wirusa HIV przygotowana przez uczennice z klasy 3 oraz 2 liceum. Film miał na celu uświadomić młodzież o zagrożeniach związanych z zarażeniem. Chociaż w rozpoznaniu i leczeniu wirusa HIV oraz wywoływanego przez niego AIDS w ciągu ostatnich 30 lat zrobiono bardzo wiele, to wciąż nie są to działania wystarczające. Postęp, jaki się dokonał w zakresie terapii antywirusowej, dotyczy głównie krajów rozwiniętych. Kraje dotknięte problemem biedy nadal borykają się z ogromną epidemią zachorowań na AIDS. W przypadku zakażonych ważne jest zastosowanie terapii, a dodatkowo także edukowanie społeczności na temat możliwości zakażeń i przeciwdziałania im. Ważny jest także ogólnoświatowy monitoring pojawiających się szczepów HIV oraz dalsze prace nad skuteczną szczepionką. Badania nad wirusem HIV i AIDS niewątpliwie przyczyniły się do ogromnego rozwoju immunologii, biologii nowotworów, wirusologii, czy też biologii molekularnej. Miejmy nadzieję, że wszystkie dotychczasowe badania przyczynią się w niedługim okresie do odkrycia szczepionki na HIV i zmniejszenia ludzkich dramatów spowodowanych zachorowaniami na AIDS.

Grupa projektowa:

  1. Natalia Kłeczek
  2. Magdalena Banaś
  3. Izabela Papuga
  4. Izabela Sadło
  5. Wiktoria Papciak
  6. Magdalena Czarnik
  7. Justyna Strzępek
  8. Aleksandra Koń

Opieka ze strony szkoły: Monika Konior-Oleszko, Anna Poźniak, Karolina Litwin

Mentorka: Agata Warywoda

Pozyskani partnerzy / sponsorzy: Portal nowiny24, Portal nowiny, Radio Centrum Rzeszów, Radio Feniks.FM

Zespół Szkół Spożywczych im. T. Rylskiego w Rzeszowie

Nazwa projektu: I ty możesz podać pomocną łapę!

Rodzaj projektu: film / akcja charytatywna

Lokalizacja: Zespół Szkół Spożywczych im. T. Rylskiego w Rzeszowie, ul. Warszawska 20, mała sala gimnastyczna 

Założeniem projektu była pomoc bezdomnym zwierzętom ze schroniska KUNDELEK. Uczniowie podzielili przedsięwzięcie na kilka etapów:

  • zbiórka karmy w sklepie zoologicznym „Leopardus” w Galerii Rzeszów, w Szkole Podstawowej nr 19 w Rzeszowie oraz w Zespole Szkół Spożywczych w Rzeszowie,
  • sonda uliczna na temat adopcji zwierząt,
  • rozmowy z pracownikami schroniska KUNDELEK na temat sytuacji bezdomnych zwierząt,
  • konkurs na plakat promujący projekt dla uczniów SP nr 19,
  • pogadanka z uczniami SP nr 19 na temat projektu i form pomocy bezdomnym zwierzętom,
  • organizowanie pomocy zwierzętom w formie wolontariatu - wyprowadzanie psów ze schroniska na spacery,
  • zmontowanie krótkiego filmu podsumowującego pracę nad projektem
  • finałowa projekcja filmu.

Grupa projektowa:

  1. Aleksandra Goral
  2. Estera Paśkiewicz
  3. Dominika Bartnik
  4. Gabriel Chmielowski
  5. Kacper Bijoś
  6. Wiktor Siwecki
  7. Dominik Buda

Opieka ze strony szkoły: Karolina Winiarska

Mentorka: Joanna Jęczalik, Oktawia Skakowska

 

Zespół Szkół nr 2 im. T. Rejtana w Rzeszowie

Nazwa projektu: Nie biegnij, idź…

Rodzaj projektu: wystawa interdyscyplinarna

Lokalizacja: Zespół Szkół nr 2 im. T. Rejtana w Rzeszowie, al. Rejtana 3 

Uroczyste otwarcie wystawy pt. „Nie biegnij, idź…!” miało miejsce na auli szkolnej Zespołu Szkół nr 2 w Rzeszowie. Tematyką prac malarskich, instalacji oraz wierszy jest przemijanie ze „światełkiem w tunelu” w tle oraz pęd życiowy, w którym warto i trzeba umieć się choć na chwilę zatrzymać. Utworem muzycznym inicjującym wystawę była piosenka zespołu D.O.C. „Moje miejsce” w aranżacji uczniów naszej szkoły, a elementem wizualnym towarzyszącym utworowi był występ akrobatyczny w wykonaniu uczennic z zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej nr 11 w Rzeszowie. Niewątpliwie największą atrakcją wystawy był wykład prof. Renaty Szyszlak na temat przemijania w sztuce, z wykorzystaniem wybranych dzieł światowego malarstwa. Gościem specjalnym była także malarka, Anna Pustelniak–Kuchniak. Na scenie można było podziwiać piękne obrazy obu pań, także odnoszące się do tematu przewodniego projektu. Wystawa wypełniona została pracami uczniów ZS nr 2 w Rzeszowie i Szkoły Podstawowej nr 11 w Rzeszowie, powstałych pod czujnym okiem szkolnej pedagog – Krystyny Dudek. Motyw przewodni i elementy dekoracyjne wykorzystane do przygotowania wystawy w auli szkolnej stanowiły słoje drewna, które symbolizują upływ czasu, a docelowo tworzą niepowtarzalny klimat ciepła i poczucia bezpieczeństwa. Dekorację dopełniły stare, peerelowskie sprzęty, tworzące wrażenie łączenia odległej i obecnej perspektywy czasowej. Wystawę odwiedzili uczniowie szkoły podstawowej nr 11, zaproszeni goście i autorzy prac.

Grupa projektowa:

  1. Estera Wojciechowska
  2. Julia Kunicka
  3. Monika Sikora
  4. Magdalena Siwiec
  5. Patrycja Jamróz
  6. Nikodem Mroczka
  7. Justyna Łazarz
  8. Jagoda Ostrowska
  9. Joanna Choma
  10. Natalia Górnicka
  11. Joanna Wdowik
  12. Wiktoria Stefaniak

Opieka ze strony szkoły: Anna Sitko-Ciupak

Mentorka: Monika Ignaś

 

Zespół Szkół Sportowych

Projekt nie doczekał się realizacji

 

Zespół Szkół Energetycznych im. gen. Wł. Sikorskiego w Rzeszowie

Nazwa projektu: wyOBRAŹnia

Rodzaj projektu: warsztaty fotograficzne / wystawa

Lokalizacja: Zespół Szkół Spożywczych im. T. Rylskiego w Rzeszowie, ul. Warszawska 20, mała sala gimnastyczna 

Warsztaty fotograficzne “wyOBRAŹnia” zostały zorganizowane przez grupę uczniów z Zespołu Szkół Energetycznych im. Władysława Sikorskiego w Rzeszowie pod opieką mentora i jednocześnie opiekuna grupy, a na co dzień nauczyciela ZSEn, Kamila Skrzypca. Wszyscy uczestnicy uczą się na tym samym profilu - techniki fotografii i multimediów. Jedna z uczennic zaproponowała udział w projekcie w naszej szkole na co inni uczniowie jak i nauczyciele zareagowali bardzo pozytywnie. W ciągu trwania całego projektu nauczyciele oraz dyrekcja służyła pomocą w formie wypożyczenia sal jak i dobrą radą w razie jakichkolwiek pytań. Zafascynowani fotografią uczniowie Zespołu Szkół Energetycznych w Rzeszowie postanowili stworzyć dla mieszkańców Rzeszowa warsztaty, które mają na celu aktywowanie fotograficznego spojrzenia na otaczającą ich rzeczywistość. Podczas trwania warsztatów zaplanowane były wielotematyczne warsztaty oraz wykłady dotyczące jednego z najpopularniejszych mediów wizualnych. W przestrzeni pracowni Fototechnicznych Zespołu Szkół Energetycznych odbyły się m. in. zajęcia z portretu, fotografii reklamowej czy obróbki zdjęć cyfrowych. Każdy uczestnik mógł spróbować swoich sił w profesjonalnych warunkach studyjnych i sprawdzić się jako fotograf.

Grupa projektowa:

  1. Zuzanna Stawarz
  2. Kamila Szydełko
  3. Marcin Wójcik
  4. Krzysztof Kordulski
  5. Eryk Berłowski
  6. Patrycja Czop
  7. Paulina Kopeć
  8. Przemysław Dziob

Opieka ze strony szkoły: Kamil Skrzypiec

Mentor: Kamil Skrzypiec

Pozyskani partnerzy / sponsorzy: Prezydent Miasta Rzeszowa (patron honorowy), Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie (patron), portal informacyjny MójRzeszów, Drukarnia EMKA, Tablitek Pro

 

Dwujęzyczne Liceum Uniwersyteckie w Rzeszowie

Nazwa projektu: Młodzi detektywi na tropie Niepodległości

Rodzaj projektu: projekt edukacyjny / gra terenowa / quiz

Lokalizacja: Śródmieście Rzeszowa, Stary Cmentarz w Rzeszowie oraz kampus Uniwersytetu Rzeszowskiego przy al. Rejtana (budynek A0) 

Celem Projektu było przybliżenie młodzieży mieszkającej i uczącej się w Rzeszowie osób, miejsc i wydarzeń związanych z walką o odzyskanie niepodległości i mających związek ze stolicą Podkarpacia. Szczególny akcent położny został na postać płk Leopolda Lisa Kuli, któremu samorząd województwa podkarpackiego poświęcił rok 2019. Uczestnicy projektu postanowili zrealizować zakładany cel poprzez organizację gry miejskiej w której wzięło udział 30 osób – uczniów rzeszowskich szkół w wieku od 12 do 17 lat), wystawę fotografii – autorstwa jednej z uczestniczek projektu - prezentujących rzeszowskie miejsca pamięci związane z odzyskaniem niepodległości oraz poprzez interaktywny quiz na platformie Kahoot , którego tematem przewodnim była postać i życie płk. Leopolda Lisa Kuli. Przez cały czas trwania projektu uczestnic prowadzili także fanpage na portalu społecznościowym, gdzie umieszczane były informacje dotyczące aktualnych działań, portal ten stanowił element promocji projektu oraz był kanałem łączności z beneficjentami – uczestnikami gry terenowej i quizu. Finał projektu miał miejsce 16 kwietnia 2019 r. W tym dniu zostały rozegrane gra miejska oraz quiz, miał także miejsce wernisaż wystawy oraz wręczenie nagród zwycięzcom rywalizacji jak również podsumowanie całości projektu.

Grupa projektowa:

  1. Konrad Baszak
  2. Matusz Dynia
  3. Patrycja Kużdżał
  4. Monika Kwiecień
  5. Klaudia Łagodzic
  6. Julia Mackiewicz
  7. Katarzyna Sroka
  8. Joanna Wójcikiewicz

Opieka ze strony szkoły: Damian Knutel, Grzegorz Wrona

Mentor: Wiktoria Groń

Pozyskani partnerzy / sponsorzy: Uniwersytet Rzeszowski / Instytut Historii UR / Muzeum UR (partner), Autorud Rzeszów, MTU Aero Engines Sp. z o.o., Copy Graf, Centrum Zabawy WyWrotki, Paweł Kużdżał, Bartłomiej Baszak

Kontakt

Rzeszowski Inkubator Kultury
ul. Jagiellońska 24
35-025 Rzeszów

pon.-pt.:
9:00-20:00

17 853 80 04 fax: 17 853 80 13
Napisz do nas

Strona WWW używa plików cookie

Przejrzystość jest dla nas ważna! Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób i dlaczego wykorzystujemy Twoje dane osobowe. Pamiętaj, że masz pełną kontrolę nad ich konfiguracją - możesz dopasować ją do swoich potrzeb i preferencji.