Rzeszowski Inkubator Kultury - logo

W tę edycję zaangażowała się rekordowa liczba grup projektowych pochodzących aż z 11 rzeszowskich szkół średnich! I choć projekt ruszył dopiero we wrześniu, to po intensywnie zorganizowanych szkoleniach i warsztatach kompetencyjnych dla młodzieży, w trakcie których zdobywała ona wiedzę niezbędną do prawidłowej realizacji, wszystkie założone pierwotnie działania zostały zrealizowane.

Pierwszym z mikro-projektów była akcja „Pomagam! I ty też możesz pomóc”, która niesie ogromny potencjał na zorganizowanie skutecznej społecznej kampanii. Ten pomysł zorganizowania zbiórki zabawek i słodyczy na rzecz podopiecznych Kliniczno-Regionalnego Ośrodka Rehabilitacyjno- Edukacyjnego im. św. Jana Pawła II przy Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 im. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie. Projekt realizowany jest przez grupę uczniów z Zespołu Szkół Technicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, którzy postawili sobie za cel zorganizowanie zbiórki i przygotowanie 50 paczek mikołajkowych, które wręczą chorym dzieciom. Efektem projektu był m. in. filmik promocyjny, który może zapoczątkować interesującą kampanię społeczną.

Opiekun grupy: Monika Konior-Oleszko, Anna Poźniak

Opieka merytoryczna: Sebastian Moskalski

Grupa projektowa:

 1. Natalia Kłeczek
 2. Izabela Papuga
 3. Julia Dudek
 4. Klaudia Frączek
 5. Iza Sadło
 6. Joanna Dudek
 7. Marlena Motyka
 8. Maksymilian Borowiec

 

Bardzo podobne działania przygotował także zespół projektowy reprezentujący Dwujęzyczne Liceum Uniwersyteckie z Rzeszowa, który odpowiedzialny był za akcję charytatywną pt. „Święty Mikołaj dociera wszędzie”, w ramach której uczestnicy projektu udali się do Szpitala Klinicznego nr 2 oraz do siedziby Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci z Dysfunkcjami Rozwojowymi BRUNO, by zorganizować spotkania dla dzieci dotkniętych chorobami rozwojowymi. Cel spotkań niezwykle szczytny – jak piszą uczniowie odpowiedzialni za te działania. – Chcemy wywołać uśmiech na twarzach podopiecznych, zwłaszcza w okresie przedświątecznym, kiedy bardzo tego potrzebują. Licealiści zaplanowali zorganizowanie gier i zabaw, a także skromny poczęstunek i wspólne śpiewanie kolęd, przy nietypowym akompaniamencie gitary elektrycznej! W ramach tego działania grupa młodzieży nakręciła również krótki film podsumowujący ich działania.

 

Opiekun grupy: Joanna Obirek, Anna Englert-Bator

Opieka merytoryczna: Andżelika Mazur, Anna Oczak

Grupa projektowa:

 1. Daria Bocheńska
 2. Ania Kalenichenko
 3. Magdalena Raś
 4. Marta Adamiak
 5. Ida Waśko
 6. Urszula Ryznar
 7. Jan Szczupak
 8. Jan Pieniążek
 9. Piotr Wąsacz
 10. Maciej Obrzut
 11. Bartosz Pelc

Trzecią z propozycji realizowanych w ramach projektu Młodzież {dla} Miasta jest działanie "Eco lifestyle" organizowane przez uczniów Zespołu Szkół Agroprzedsiębiorczości, w ramach którego młodzież zaprezentowała warsztaty wykonywania ekologicznych kosmetyków. Powstawały one z artykułów codziennego użytku. Młodzież zaoferowała bezpłatne wykonanie m. in. scrubu do ust oraz peelingu kawowego do ciała. W ramach projektu „Eco lifestyle” uczestnicy zajęć mogli także wykonać drewniane ozdoby dekorowane przy użyciu pirografu. Projekt stworzył świetną okazję dla wszystkich, którzy chcieli przygotować najbliższym unikatowe upominki świąteczne. Warsztaty odbyły się w rzeszowskiej Powoli Cafe.

Opiekun grupy: Ewelina Surowiec

Opieka merytoryczna: Joanna Jęczalik

Grupa projektowa:

 1. Lidka Lachcik
 2. Ewelina Kopacka
 3. Natalia Sarna
 4. Julia Sarna
 5. Julka Kołodziej
 6. Stanek Andzelika
 7. Dominika Ślęczka
 8. Patrycja Florek
 9. Ilona Kolanko
 10. Adam Zajonc-Olszewski
 11. Radek Socha

Nowy rok zapoczątkowały kolejne działania, wśród których należy wspomnieć propozycję pochodzącą od uczniów II Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie. DUOkon realizowany w ramach projektu Młodzież {dla} Miasta jest o tyle ciekawym pomysłem, iż pierwotnie powstał w ramach MdM i organizowany jest już po raz czwarty. Inicjatywa odbyła się tradycyjnie w murach ich macierzystej szkoły. Oprócz prelekcji tematycznych, na gości konwentu czekały takie atrakcje jak korytarz grozy, sesje gier planszowych, a także konkurs na najlepszy strój cosplay. W tym roku powróciła także lubiana strefa anime! 

Opiekun grupy: Sławomir Gołąb

Opieka merytoryczna: Monika Ignaś

Grupa projektowa:

 1. Lidia Sołtys
 2. Natalia Pomykała
 3. Zuzanna Kołodziejczyk
 4. Łukasz Ruba
 5. Wiktoria Palak
 6. Bartosz Pasiecznik
 7. Bartłomiej Kręgielewski
 8. Mikołaj Powrózek
 9. Michał Woźny
 10. Kasia Długosz
 11. Kacper Krudysz
 12. Michał Szelc
 13. Sylwia Bogacz
 14. Maciej Ślęzak
 15. Patrycja Dulla

"Biegnę na metę" to kolejna inicjatywa rzeszowskiej młodzieży, uczniów V Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie. Wszystko rozpoczęło się od rzuconego mimochodem hasła: “Nagrajmy film!”. Uczniowie V LO spędzili ostatnie miesiące realizując swój pomysł na projekt w ramach “Młodzieży {dla} Miasta”. Tematyką poruszaną w materiale jest ujęcie zjawiska biegu nie tylko z perspektywy sportowca, ale również – a może i przede wszystkim – zdrowego, aktywnego hobby. W filmie zawarto informacje o wszelkich inicjatywach sportowych, z którymi można zetknąć się w naszym regionie.

Film "Biegnę na metę"

Opiekun grupy: Jolanta Kowalczyk, Kinga Maciołek-Rzucidło

Opieka merytoryczna: Krzysztof Wierzchowski

Grupa projektowa:

 1. Angelika Kabała
 2. Jadwiga Kurdziel
 3. Kamila Gozdowska
 4. Anna Kotlińska
 5. Bartosz Otok
 6. Damian Tereszkiewicz
 7. Jakub Przydział
 8. Kamila Olejarka
 9. Klaudia Długosz
 10. Wiktoria Baran

Koncert pt. “Time Machine”, zorganizowała młodzież z I Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie. Wydarzenie miało na celu zapoznanie uczestników z historią muzyki rozrywkowej w XX wieku, w tym szczególnie z okolicznościami powstawania utworów, a także sylwetkami ich twórców. Projekt był ciekawą szansą na zdobycie nowego doświadczenia oraz poszerzenie wiedzy z zakresu muzyki rozrywkowej i popularnej. Koncert odbył się 19 stycznia 2018 roku o godzinie 18.00 w Młodzieżowym Domu Kultury w Rzeszowie. 

Opiekun grupy: Aneta Pastuszek, Magdalena Janicka-Rzeszutek

Opieka merytoryczna: Anna Marek

Grupa projektowa:

 1. Diana Zabiegła
 2. Kacper Armata
 3. Jakub Pałysiewicz
 4. Kacper Kwaśniak
 5. Filip Kubicki
 6. Krzysztof Zwoliński
 7. Julia Ziaja
 8. Klaudia Zarzycka
 9. Maria Bomba
 10. Magdalena Bielecka
 11. Adrianna Dziopak
 12. Gabriela Pyra
 13. Michalina Grodecka
 14. Natasza Pleśniak
 15. Zuzanna Bieleń

Uczennice rzeszowskiego IX Liceum w ramach Młodzieży {dla} Miasta przygotowały warsztaty, których celem było przybliżenie mieszkańcom Rzeszowa odmiennych kultur, z uwzględnieniem zjawiska różnorodności karnawału. „Karnawał dookoła świata” to szansa na porównanie różnych akcji i tradycji związanych z tym odświętnym zjawiskiem, w kontekście wielu zakątków naszej planety. Projekt skierowany był do osób w każdym wieku, lecz grupa projektowa namawiała do udziału w swojej inicjatywie szczególnie dzieci. Wydarzenie zaplanowano na 21 stycznia 2018 roku w godzinach 14:30 – 17:30, w galerii Nowy Świat. W zapoznawaniu ze zwyczajami karnawałowymi egzotycznych miejsc pomagali wolontariusze z zagranicy. Organizatorki przewidziały ponadto dodatkowe atrakcje, jak robienie masek karnawałowych, biżuterii czy zdobienie ekotoreb oraz inne rękodzieło. Uczestnicy również mogli wziąć udział w zabawach i grach, a także nauczyć się kilku podstawowych kroków tanecznych rodem z Rio de Janeiro. 

Opiekun grupy: Monika Marut

Opieka merytoryczna: Karolina Laskowska

Grupa projektowa:

 1. Magdalena Gąsior
 2. Wiktoria Szela
 3. Barbara Żelazko
 4. Izabela Kyc
 5. Julia Ligoda
 6. Aleksandra Chlipała
 7. Zuzanna Zboril

Za kolejną z propozycji stoi Zespół Szkół Spożywczych w Rzeszowie, którego uczniowie zdecydowali się nagrać film utrzymany w stylistyce horroru. Przemoc – bo ona jest główną i negatywną bohaterką filmu – obecna jest w naszym otoczeniu. Także w każdej szkole. Uczniowie podjęli się bardzo ambitnego i ważnego zadania, jakim jest przybliżenie tematu znęcania się nad innymi. W filmie twórcy ukazują, jak okrutni potrafią być ludzie. Znajomi z jednej szkoły. Sąsiedzi z tego samego osiedla, itd. Film ma pełnić funkcję edukacyjną. Finalizacja projektu odbyła się 25 stycznia w ich szkole przy ul. Warszawskiej 20, by następnie zaprezentować go również w innych szkołach. Młodzież dzięki swojemu zaangażowaniu może zyskać cenne doświadczenie organizacji projektu i uczestnictwa w każdym jego etapie. Film

Opiekun grupy: Karolina Winiarska

Opieka merytoryczna: Agnieszka Pater

Grupa projektowa:

 1. Kasia Hałoń
 2. Milena Popek
 3. Aleksandra Goral
 4. Wiktor Siwecki
 5. Karolina Mazur
 6. Kamila Świerk
 7. Estera Paśkiewicz
 8. Justyna Magda
 9. Aleksandra Świder

Grupa projektowa z Zespołu Szkół nr 2 w Rzeszowie zajęła się przygotowaniami do finału swojego projektu w ramach  “Młodzieży dla miasta” organizowanego przez Estradę Rzeszowską i zrealizowała działanie "Nie bój się wózka", którego celem jest zwrócenie uwagi na osoby “odtrącone”. Założyli sobie nakłonienie choćby w najmniejszym stopniu odbiorców do integracji, by osoby odrzucone przez społeczeństwo mogły poczuć się dobrze we własnej skórze. Członkom grupy szczególnie zależało na tym, aby stworzyć projekt o tolerancji każdego rodzaju ‘‘inności’’. Sama nazwa grupy - ‘’INNI’’- jest celowym nawiązaniem do skoncentrowania uwagi nie tylko na tym co typowe, błędnie uważamy za obowiązująca normę. Sposób ukazania problemu ma formę pantomimy.

Opiekun grupy: Anita Sitko-Ciupak, Aneta Bojda-Wawrzonek

Opieka merytoryczna: Oktawia Skakowska

Grupa projektowa:

 1. Jagoda Ostrowska
 2. Joanna Choma
 3. Natalia Górnicka
 4. Dariusz Socha
 5. Tomasz Birnbach
 6. Anna Weremińska
 7. Dominik Kosztyła
 8. Emilia Staniek
 9. Gabriela Magoń
 10. Kamila Dubczyk
 11. Kamila Jurek
 12. Kamila Lis
 13. Natalia Drzał
 14. Weronika Dec
 15. Natalia Bielec
 16. Wiktoria Stryczek
 17. Wiktoria Solarz
 18. Weronika Gruba
 19. Igor Pasierb
 20. Patryk Spławiński
 21. Tomasz Kieca

17 lutego br. o godz. 12.00 młodzież Zespołu Szkół Ekonomicznych przy ulicy Hoffmanowej 13 w Rzeszowie, pod patronatem Estrady Rzeszowskiej w ramach projektu „Młodzież dla Miasta” organizuje wydarzenie pt. „Odkrywaj nie tylko oczami…”. Główną atrakcją dnia było otwarcie wystawy pt. „Zobaczyć w ciemności” inspirowaną „Niewidzialną wystawą” w Warszawie. Specjalnie na tę okazję zostało  wyremontowane i specjalnie zaaranżowane pomieszczenie w piwnicy szkolnej, które przez długi czas nie było użytkowane.  Zwiedzający w całkowitej ciemności mieli szansę na odbycie nietypowej wycieczki po „niewidzialnym pokoju”, w którym nie brak niespodzianek i zagadek. Wydarzenie rozpoczynał koncert szkolnego zespołu „Muzyczny Zaułek”, a następnie odbyły się liczne i różnorodne warsztaty odkrywające tajemnice życia codziennego ludzi niewidomych i niedowidzących, poprowadzone przez osoby z Podkarpackiego Związku Niewidomych oraz uczniów szkoły z projektu. Dodatkowo w programie projektu znalazły się m.in.: mini sesja filmowa na temat życia w ciemności oraz możliwość odbycia ciekawych rozmów o dysfunkcjach wzroku. Całość  przedsięwzięcia, które na stałe wpisało się w historię  ponad stuletniej szkoły było możliwe dzięki hojności sponsorów, pomysłowości i pracy młodzieży Ekonomika. Projekt wystawy „Zobaczyć w ciemności” jest w tej chwili stałą atrakcją szkoły i został udostępniony do zwiedzania.

Opiekun grupy: Joanna Grabek

Opieka merytoryczna: Łukasz Łoin

Grupa projektowa:

 1. Urszula Sosnowska
 2. Maciej Tyburczy
 3. Patrycja Inglot
 4. Mariola Sanok
 5. Agata Lisowicz
 6. Karolina Pietrucha
 7. Natalia Bajda
 8. Weronika Śmierciak
 9. Wiktoria Organisiak

Ostatnim z projektów jest propozycja uczniów ze Społecznego Liceum Ogólnokształcącego, którego uczniowie zainspirowani muzyczną twórczością Czesława Niemena, napisali i zarejestrowali videoclip "Rzeszowski Sen", którego ukoronowaniem jest autorska piosenka stworzona specjalnie na potrzeby projektu. Wykonali ją uczniowie SLO. Działanie jest inspiracją wynikającą z nadrzędnej idei projektu Młodzież {dla} Miasta, której głównym celem jest promocja miasta i działanie na rzecz rzeszowskiej społeczności.

Opiekun grupy: Renata Resler

Opieka merytoryczna: Kinga Kornak

Grupa projektowa:

 1. Nicolas Budzyński
 2. Marcel Jakubowski
 3. Daniel Nabożny
 4. Kacper Goclan

Gala podsumowująca wszystkie projekty odbyła się w poniedziałek 19 marca 2018 o godzinie 11:00 w sali widowiskowej rzeszowskiego Teatru Maska! Podczas gali wręczyliśmy podziękowania i upominki dla zaangażowanych w projekt przedstawicieli młodzieży rzeszowskich szkół średnich, a także ich opiekunom i dyrektorom szkół. Wyróżnieni zostali także mentorzy, którzy odpowiedzialni byli za opiekę merytoryczną nad poszczególnymi grupami.

Partnerami projektu Młodzież {dla} Miasta byli:

 • Wydział Edukacji Urzędu Miasta Rzeszowa
 • Komisja Kultury i Promocji Rady Miasta Rzeszowa

Patronat honorowy nad projektem objął Podkarpacki Kurator Oświaty.

Patronami medialnymi projektu są:

 • Polskie Radio Rzeszów,
 • Radio Feniks,
 • Radio Centrum,
 • Gazeta Codzienna Nowiny
 • portal Nowiny 24.

Fotografie: Katarzyna Mieszawska

 

Kontakt

Rzeszowski Inkubator Kultury
ul. Jagiellońska 24
35-025 Rzeszów

pon.-pt.:
9:00-20:00

17 853 80 04 fax: 17 853 80 13
Napisz do nas

Strona WWW używa plików cookie

Przejrzystość jest dla nas ważna! Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób i dlaczego wykorzystujemy Twoje dane osobowe. Pamiętaj, że masz pełną kontrolę nad ich konfiguracją - możesz dopasować ją do swoich potrzeb i preferencji.