Rzeszowski Inkubator Kultury - logo

Pilotażowa edycja projektu Młodzież {dla} Miasta została zrealizowana w terminie od 10 września 2013 roku do 15 lutego 2014 roku przez Stowarzyszenie Sztuki Estradowej "Estrada" oraz Estradę Rzeszowską w ramach działalności Rzeszowskiego Inkubatora Kultury. Projekt otrzymał dofinansowanie z programu Młodzież w działaniu (Akcja 1.2.). Od początku inicjatywa ta, miała na celu aktywizację i rozwój podkarpackiej młodzieży przez cykl szkoleń i warsztatów. Podczas tej edycji byli to uczniowie wybranych szkół średnich Rzeszowa, Mielca i Jarosławia.

W ramach projektu licealiści zostali przeszkoleni w zakresie współpracy w grupie, kreatywności oraz zarządzania, promocji i finansowania projektów, a następnie pod okiem organizatorów i opiekunów merytorycznych zrekrutowanych spośród rzeszowskich studentów zrealizowali własne (autorskie) inicjatywy kulturalne na terenie szkoły i/lub jej okolicy.

Oprócz szkoleń i merytorycznego wsparcia dla uczestników obył się również cykl spotkań z organizacjami pozarządowymi z terenu województwa podkarpackiego pt. "Podwieczorek z NGO". Charakter spotkań przybliżył ofertę i zakres działalności trzeciego sektora, a młodych zachęcić do współpracy w licznych projektach społeczno-kulturalnych. W styczniu projekt zakończyła uroczysta gala finałowa będąca okazją zarówno do prezentacji wyników pięciomiesięcznej pracy, jaki też spotkania się w gronie osób aktywnych i zaangażowanych w życie społeczno-kulturalne.

Grupy projektowe oraz ich inicjatywy:

II Liceum Ogólnokształcące im. płk. Leopolda Lisa - Kuli w Rzeszowie

Nazwa projektu: Mikołajkowy Koncert Charytatywny

Opiekun grupy: Sławomir Gołąb

Opiekun merytoryczny: Ewelina Jurasz

Grupa zrealizował koncert  w Auli II LO podczas którego zaprezentowali się rockowi artyści: Cardio, Radius, Insani, Ashes Of Souls, a także rzeszowscy raperzy: Detox, Masło, Kamska & 3pka crew, RJG - Kenobi, Adq, DJ Pecet, Kacu oraz Willow Records. W trakcie koncertu przeprowadzono mikołajkową loterię z nagrodami. Uczestnicy projektu samodzielnie pozyskali sponsorów w postaci pakietó kosmetycznych firmy Wispol oraz zaplecza gastronomicznego od Społem. Całkowity dochód ze sprzedaży biletów (blisko 1200 zł) został przeznaczony na potrzeby jednej z uczennic Strzyżowskiego Domu Dziecka.

Członkowie grupy: Justyna Bąk, Katarzyna Grzywa, Marcin Kawalec, Patrycja Pikiel, Kamila Sawicka, Weronika Sikora, Anna Soja, Dagmara Szetela, Mateusz Śliż.

Zespół Szkół Drogowo - Geodezyjnych i Licealnych im. A. Witkowskiego w Jarosławiu

Nazwa projektu: Piątek 13-go

Opiekun grupy: Beata Krukowska, Celina Sura

Opiekun merytoryczny: Erwina Dybisz

Ekipa połączyła przyjemne z pożytecznym - prezentując swoje talenty pomogli potrzebującym. Świąteczne widowisko zostało wzbogacone przez kiermasz ciast. Dochód ze zbiórki i sprzedaży słodkości (ponad 1000 zł) został przekazany uczniom szkoły, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej. W wydarzenie zaangażowało się blisko 50 osób, a na widowni zasiadła 500 - osobowa widownia.

Grupa projektowa: Angelika Ciupińska, Natalia Czyrna, Aleksandra Furgała, Judyta Halejcio, Gabriel Kostur, Michał Kuźmicha, Jakub Siwak, Oliwia Szkoła, Dawid Rymarz, Aldona Zagrobelna.

VI Liceum Ogólnokształcące im. Ambrożego Towarnickiego w Rzeszowie

Nazwa projektu: Różowe lata 70.

Opiekun grupy: Bogumiła Zielińska

Opiekunowie merytoryczni: Aleksandra Ciemierkiewicz

Przez jeden dzień szkolny mury VI LO w Rzeszowie przeniosły się w podróż w czasie do lat 70. Kulminacyjnym momentem był pokaz mody z epoki, w którym wystąpili przedstawiciele każdej z klas. Grupa projektowa zadbała o pozyskanie sponsorów, dzięki czemu uczestnicy pokazu otrzymali nagrody. Nagrodą niespodzianką była sesja zdjęciowa przeprowadzona przez szkolną ekipę fotografów. Impreza zgromadziła blisko 500 widzów.

Grupa projektowa: Joanna Bury, Natalia Drapała, Aleksandra Gajos, Milena Kalamarz, Katarzyna Kołodziej, Kaja Kotowicz, Justyna Murjas, Faustyna Różańska, Dominika Warchoł, Agnieszka Woźny, Agata Żurawska.

V Liceum Ogólnokształcące w Mielcu

Nazwa projektu: Mam haka na raka

Opiekun grupy: Agata Graniczka

Opiekunowie merytoryczni: Szymon Burek, Joanna Dul

Kampania społeczna poświęcona profilaktyce w kwestii zachorowań na nowotwory. Była to trzecia edycja zrealizowana przez V LO. Tematem przewodnik tej edycji był chłoniak. W ramach inicjatywy uczniowie odwiedzili oddział paliatywny mieleckiego szpitala. W szkołach została przeprowadzona kampania informacyjna. Finał projektu został podzielony na trzy części: wykonanie układu tanecznego "Chocotaltte" na Placu Armii Krajowej , podsumowująca prelekcja połączona z konkursem z nagrodami oraz na koniec spektakl krakowskiego Teatru Kurtyna.

Grupa projektowa: Kinga Krużel, Daniel Kozik, Karolina Bonar, Oskar Nelec, Wiktoria Kużdżał.

IV Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Rzeszowie

Nazwa projektu: Konkurs filmowy "Wyraź się" oraz film przyrodniczy

Opiekun grupy: Marzena Hajduk - Stelmachowicz

Opiekunowie merytoryczni: Magdalena Dziurzyńska, Karolina Kaleta

Konkurs "Wyraź się" poprzez poszukiwanie i propagowanie obrazowych środków wyrazu ma na celu prezentowanie indywidulnych pasji i sposobu patrzenia na świat. W konkursie wzięły udział filmy wykonane "domowymi technikami" autorstwa uczniów szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. Czas trwania materiału nie mógł przekraczać 5 minut. Temat przewodni to OCZEKWANIA VS RZECZYWISTOŚĆ. Z nadesłanych prac wyłoniono laureata, a wyniki ogłoszono na uroczystej gali. W ramach projektu powstał również 25-minutowy  film przyrodniczy poświęcony tematowi ochrony środowiska oraz właściwego odżywiania. W materiale znalazły się autorskie zdjęcia członków grupy, materiały edukacyjne, analiza przeprowadzonych przez grupę badań wśród osób w trzech kategoriach wiekowych. Premiera filmu miała miejsce na gali finałowej konkursu "Wyraź się".

Członkowie grupy: Bogna Czurczak, Dawid Dąbrowski, Katarzyna Gancarz, Katarzyna Gargaś, Zuzanna Kopkowicz, Paulina Kościółek, Mateusz Kugla, Paulina Olszańska, Aleksandra Piechota, Zuzanna Pleśniak, Karolina Ryzińska, Julia Wierzbińska, Julia Wlizło, Julian Wołkanowski.

 

Kontakt

Rzeszowski Inkubator Kultury
ul. Jagiellońska 24
35-025 Rzeszów

pon.-pt.:
9:00-20:00

17 853 80 04 fax: 17 853 80 13
Napisz do nas

Strona WWW używa plików cookie

Przejrzystość jest dla nas ważna! Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób i dlaczego wykorzystujemy Twoje dane osobowe. Pamiętaj, że masz pełną kontrolę nad ich konfiguracją - możesz dopasować ją do swoich potrzeb i preferencji.