Rzeszowski Inkubator Kultury - logo

Estrada Rzeszowska drugim domem dla aktywnych

Jesteśmy samorządową instytucją kultury, której podstawowym celem jest organizowanie i prowadzenie działalności kulturalnej w Rzeszowie (w tym profesjonalną organizacją miejskich wydarzeń kulturalnych, lokalnych festiwali interdyscyplinarnych, koncertów, recitali itp.). Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom społeczności Rzeszowa, popularyzując ciekawe zjawiska z różnych dziedzin kultury i sztuki. Estrada Rzeszowska w ramach działalności edukacyjnej i animacyjnej uruchomiła innowacyjną komórkę, jaką jest Rzeszowski Inkubator Kultury, pod auspicjami którego funkcjonują Akademia Wolontariatu oraz muzyczne studio nagraniowe "Estrada Studio". 

O Akademii Wolontariatu

Pomysł na stworzenie grupy woluntarystycznej działającej przy Estradzie Rzeszowskiej wywodzi się z projektu pt. "Ambasadorzy Kultury", realizowanego równolegle z utworzeniem Rzeszowskiego Inkubatora Kultury. Od 2016 roku zmianie uległa nieco formuła funkcjonowania i projekt zaczął działać pod obecną nazwą - "Akademia Wolontariatu".

Celem Akademii Wolontariatu jest zachęcenie do aktywności wszystkich tych, którzy chcą mieć wpływ na wydarzenia kulturalne w naszym mieście. Pragniemy zwrócić uwagę na ogromny potencjał możliwości jakim dysponuje wolontariat, a równocześnie jak wiele korzyści i frajdy może generować dla samych wolontariuszy. Bycie wolontariuszem to super-moc, przy użyciu której można wpływać na funkcjonowanie społeczności lokalnej, a dzięki temu kreować otaczającą nas rzeczywistość.

Każdy uczestnik programu otrzyma możliwość udziału w szkoleniach kompetencyjnych i rozwojowych, dzięki którym w praktyczny sposób będzie mógł wykorzystać zdobytą wiedzę. 

Jak to działa? 

Po przyjęciu zgłoszeń przeanalizujemy je biorąc pod uwagę Wasze potrzeby, zainteresowania i motywacje. Zaproszone na rozmowę kwalifikacyjną osoby zapytamy o wizję współpracy i działania, w które chciałyby się angażować. Po zakwalifikowaniu do Akademii Wolontariatu podpisujemy roczne porozumienie, w którym określone zostaną prawa
i obowiązki Wolontariusza oraz zakres naszej współpracy. Nowych wolontariuszy czeka na tym etapie szereg szkoleń kompetencyjnych, które mają na celu przygotowanie ich do pracy przy animowaniu życia kulturalnego miasta. Do dyspozycji wolontariuszy pozostaje również zespół pracowników Estrady Rzeszowskiej, ludzi, którzy zawodowo zajmują się organizacją wydarzeń kulturalnych. Razem rozpoczniemy działania wcielające kreatywne pomysły w życie – od fazy planowania, przez promocję, logistykę aż po realizację i późniejszą analizę osiągniętych efektów.

Szkolenia kompetencyjne

W ramach programu oferujemy szkolenia w tematyce:

  • wolontariat w praktyce,
  • komunikacja i praca w grupie,
  • wystąpienia publiczne, prowadzenie wydarzeń kulturalnych,
  • promocja wydarzeń kulturalnych,
  • organizacja wydarzeń kulturalnych w praktyce.

Profil wolontariusza

Czy możesz o sobie powiedzieć, że masz mnóstwo energii i kreatywności? Chcesz przekuć je w konkretne działania? Chcesz nabrać kompetencji, które pozwolą realizować Twoje niecodzienne pomysły? Jeżeli tak, to Akademia Wolontariatu jest właśnie dla Ciebie. Dołącz do naszego zespołu i wejdź za kulisy rzeszowskiej kultury poczynając od niewielkich, oddolnych inicjatyw, aż po największe festiwale jak Wschód Kultury. Wystarczy, że ukończyłeś 16 rok życia i jesteś otwarty na możliwości, jakie oferuje Ci Akademia Wolontariatu.

Zasady członkostwa:

  • bieżące zaangażowanie w działania Estrady Rzeszowskiej,
  • rzetelna realizacja powierzonych zadań,
  • udział w szkoleniach, wyjazdach studyjnych, spotkaniach organizacyjnych i integracyjnych Akademii Wolontariatu,
  • godne reprezentowanie miasta Rzeszowa, Estrady Rzeszowskiej i Rzeszowskiego Inkubatora Kultury na zewnątrz.
Kontakt

Rzeszowski Inkubator Kultury
ul. Jagiellońska 24
35-025 Rzeszów

pon.-pt.:
9:00-20:00

17 853 80 04 fax: 17 853 80 13
Napisz do nas

Strona WWW używa plików cookie

Przejrzystość jest dla nas ważna! Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób i dlaczego wykorzystujemy Twoje dane osobowe. Pamiętaj, że masz pełną kontrolę nad ich konfiguracją - możesz dopasować ją do swoich potrzeb i preferencji.