Niezbędne
Zawsze aktywne
Plki niezbędne do funkcjonowania strony, które nie zbierają informacji o Tobie ani o Twoim systemie.
Rzeszowski Inkubator Kultury jak i sama Estrada Rzeszowska ma swoją siedzibę w modernistycznej willi przy ul. Jagiellońskiej 24 w Rzeszowie.
Historia budynku ściśle wiąże się z rodziną Januszów, właścicieli znanego zakładu fotograficznego „E. Janusz”, funkcjonującego przy ulicy Sandomierskiej 18 (obecnie ul. Grunwaldzka) w latach 1886 – 1951. Założycielem zakładu był Edward Janusz, który w kolejnych latach prowadził zakład wraz ze swoją żoną Leopoldyną, a następnie rodzinny interes przejęli ich potomkowie – ale to już zupełnie inna historia.
Willa została wybudowana z inicjatywy Leopoldyny (Krause) Janusz, która w 1908 roku kupiła trzy działki na terenie Podzamcza. Dwie przy nowopowstałej ul. Poniatowskiego oraz jedną przy ul. Jagiellońskiej. Posiadłości miały służyć jej dzieciom: Dorocie, Fryderykowi, Marii i Helenie. Nasza willa została wybudowana dla syna - Fryderyka Janusza.
Willa przy Jagiellońskiej 24, to pierwsza w Rzeszowie inwestycja o tak nowoczesnej formie, reprezentująca nurt umiarkowanego modernizmu. Autorem jej projektu był prawdopodobnie zaprzyjaźniony z rodziną architekt Franciszek Strążkiewicz. Willa została wybudowana w latach 1932-1934 na otaczającej dom działce z ogrodem. Zdecydowanie się na tak odważny w tamtych czasach projekt, świadczy o dużej otwartości Leopoldyny na nowości. Obiekt został dostosowany do otaczającego krajobrazu, obszerny narożny taras oraz okna pomieszczeń dziennych zwrócone na południe gwarantowały duże nasłonecznienie. Wnętrza cechował wysoki standard wykończenia z zastosowaniem parkietów, płytek ceramicznych, ozdobnych profili sztukatorskich czy też ozdobnych przęsłowych balustrad w stylu art deco. Natomiast sam budynek o kubistycznej formie został pozbawiony architektonicznych elementów dekoracyjnych.
Podczas II wojny światowej willa została zajęta przez Niemców, przeznaczając ją na mieszkania dla oficerów Wermachtu i cele magazynowe (w podziemiach funkcjonował magazyn nart), a następnie stała się budynkiem kwaterunkowym. W tym okresie rodzina Fryderyka zmieniała miejsce zamieszkania dostosowując się do sytuacji.
Kolejne lata wiązały się ze zmianą właścicieli, a w latach 70. willa została sprzedana Państwowemu Przedsiębiorstwu Imprez Estradowych „Estrada”, które działa do dziś pod zmienioną już nazwą Estrada Rzeszowska. W 2022 roku budynek przeszedł generalny remont elewacji budynku sfinansowany ze środków miejskich.
Obecnie na parterze budynku mieści się siedziba Rzeszowskiego Inkubatora Kultury oraz sekretariat, a kolejne dwa piętra zajmują pomieszczenia biurowe Estrady Rzeszowskiej, natomiast piwnica willi zamieniła się w profesjonalne studio nagraniowe Estrada Studio. Wkrótce teren wokół budynku odzyska dawną świetność, pełną roślin, krzewów i miejsca do odpoczynku – jednym słowem będzie OGRÓD!
Jagiellońska 24 - oprowadzanie po Willi Januszów z przewodnikiem
Przejrzystość jest dla nas ważna! Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób i dlaczego wykorzystujemy Twoje dane osobowe. Pamiętaj, że masz pełną kontrolę nad ich konfiguracją - możesz dopasować ją do swoich potrzeb i preferencji.