Rzeszowski Inkubator Kultury - logo

Każdemu twórcy murali zależy z pewnością, aby jego dzieło było należycie eksponowane i podziwiane przez jak najszerszą grupę odbiorców. "Niezagospodarowane" ściany w historycznej zabudowie miasta, towarzyszące obiektom stanowiącym najcenniejsze atrakcje turystyczne, wydają się więc wręcz idealne do pokrycia nową warstwą malarską... Czy aby na pewno? Czy każda "wolna" ściana w obiektach zabytkowych na pewno czeka na swój mural? A może jest "wolna", bo taką miała pozostać w zamyśle samego twórcy budynku? Czy lokalizacja muralu powinna być świadomie wybranym elementem całościowego wyrazu plastycznego dzieła czy jedynie bezrefleksyjnym wskazaniem kolejnego nośnika informacji wizualnej w oderwaniu od otaczającego kontekstu urbanistycznego? Czy mural na obiekcie zabytkowym, automatycznie staje się "zabytkiem"? Odpowiedź na te i inne pytania postaramy się znaleźć na wykładzie pt. Mural, mural, ale gdzie? poświęconym problematyce lokalizacji murali na obiektach i w przestrzeniach zabytkowych w kontekście aktualnych uwarunkowań prawnych i standardów konserwatorskich.
 
  • 23 lipca, 18:00
  • Wstęp bezpłatny
  • Miejsce: Rzeszowskie Piwnice, ul. Rynek 26
  • Prowadząca: Karolina Chomiczewska
O prowadzącej:
Karolina Chomiczewska – ur. w 1988 r. w Rzeszowie, ukończyła Historię Sztuki oraz Filologię włoską na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Autorka wielu opracowań konserwatorskich zabytków nieruchomych oraz artykułów i tekstów poświęconych architekturze rzeszowskiego modernizmu. W 2017 roku jej tekst „Motory w mieście emerytów”, opisujący zabytki rzeszowskiego modernizmu
w odniesieniu do głębokich przemian społeczno-gospodarczych Rzeszowa w związku z budową COP-u – zajął pierwsze miejsce w kategorii Czytelnik w ogólnopolskim konkursie „Kroniki Rozwoju” zorganizowanym przez Polską Agencję Prasową i Narodowy Bank Polski i poświęconym osiągnięciom gospodarczym II Rzeczypospolitej. Współpracowała z Narodowym Instytutem Architektury i Urbanistyki oraz Podkarpacką Regionalną Organizacją Turystyczną w zakresie tworzenia i popularyzacji odpowiednio: szlaku rzeszowskiego modernizmu i szlaku Centralnego Okręgu Przemysłowego w Rzeszowie. Przewodniczka po tychże szlakach. Pracuje w Biurze Miejskiego Konserwatora Zabytków. Poza ochroną zabytków jej pasją jest język i kultura Włoch.
___________________________
Wydarzenie towarzyszące projektowi Rzeszowska Mapa Murali
poświęconemu dokumentacji murali i graffiti w Rzeszowie oraz edukacji na temat sztuki ulicznej.

Kalendarz

STYCZEŃ 2025

Pn Wt Śr Cz Pt Sb Nd
01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Strona WWW używa plików cookie

Przejrzystość jest dla nas ważna! Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób i dlaczego wykorzystujemy Twoje dane osobowe. Pamiętaj, że masz pełną kontrolę nad ich konfiguracją - możesz dopasować ją do swoich potrzeb i preferencji.