Rzeszowski Inkubator Kultury - logo

 

„Święta Katarzyna adwent zawiązuje, sama hula, pije, a nam zakazuje”!

Zbliżające się popularne Andrzejki dla panien, i mniej znane Katarzynki dla kawalerów to doskonały pretekst do poznania dawnych zwyczajów. I okazja do tanecznych wygibasów naszych .... mózgów. „Katarzynki. Kreatywne zabawy z Kasią Bolec” są po to, by ożywić zabrudzony wulgaryzmami język codzienny i pobudzić do twórczej zabawy słowem.

Warsztaty poprowadzi:

Katarzyna Bolec – poetka, anglistka, autorka tomiku poetyckiego „Plusk”, zdobywczyni wielu nagród i wyróżnień w konkursach literackich m.in. w Konkursie im. Rainera Marii Rilkego (2011), Struna Orficka (2010), C. K. Norwida (2010), Jana Kulki (2009) , Haliny Poświatowskiej (2004), Praska Przystań Słowa (2004). Jej debiutancki tomik poezji, „Plusk, został wyróżniony w konkursie na najlepszy debiut poetycki roku 2012 Złoty Środek Poezji pod patronatem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Publikowała w Toposie i Nowej Okolicy Poetów.

Gościnnie wystąpi:

Aleksander Bielenda – wieloletni dyplomowany nauczyciel historii, edukacji regionalnej, plastyki i muzyki w Szkole Podstawowej w Lubeni, a także przez kilka lat w Liceum Ogólnokształcącym w Czudcu. Od 2004 roku nauczyciel akademicki PWSZ w Krośnie. Dwukrotnie wyróżniony nagrodą MEN I i II stopnia. Odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania (2001r.) oraz Medalem im. Franciszka Kotuli za wybitne osiągnięcia w dziedzinie Kultury i Sztuki. Autor licznych publikacji i artykułów historycznych i etnograficznych. Twórca i opiekun Muzeum Regionalnego w Lubeni z siedzibą w Sołonce, znanego jako Muzeum Strachów Polnych.

O warsztatach:

Łuskanie grochu – tytuł bloku warsztatowego Katarzyny Bolec i rytuał zbiorowej mowy. Łuskanie grochu, fasoli, skubanie pierza to zajęcia gospodarcze jednoczące mniej lub bardziej utalentowanych kreatorów słowa. Podobną więź przy muzycznym akompaniamencie spróbuje wytworzyć Katarzyna Bolec. Z tą jednak różnicą, że zamiast grochu będzie dużo zagadek językowych i zabaw słownych, które w zależności od zaangażowania uczestników mogą przyczynić się do napisania odkrywczego wiersza, opowiadania, albo sprowokują do poszukiwań lepszych rozwiązań życiowych problemów. Bo kreatywne myślenie zmienia największe problemy w ekscytujące wyzwania. Krótko mówiąc, blok warsztatowy Kasi Bolec, to nowe i kreatywne wersje zabaw Katarzynkowych i Andrzejkowych, które obudzą nasze umysły powoli zapadające w sen zimowy.

Dawnych obrzędów czar – to tytuł wykładu historyka i gawędziarz   Aleksandra Bielendy, który przypomni w nim zwyczaje i obrzędy praktykowane podczas zapomnianych Katarzynek i bardzo popularnych Andrzejek. Opowie także o patronach tychże matrymonialnych obrzędów: o świętym Andrzeju i świętej Katarzynie Aleksandryjskiej. Czy ta święta rzeczywiście istniała? Czy była wzorem do naśladowania? Na te i inne pytania odpowie wykład Aleksandra Bielendy.

Grupa docelowa: Zapraszamy osoby połączone w pary formalne i nieformalne, zamężnych i rozwodników, singli i singielki, dzieci i młodzież, jednym słowem wszystkich, którzy chcą potańczyć głową podczas kreatywnych zabaw.

Organizatorka: Katarzyna Bolec katarzynabolec@gmail.com

Kontakt z mediami: Sabina Lewicka lewicka.sabina@gmail.com

 

 

 

 

 

Kalendarz

KWIECIEŃ 2024

Pn Wt Śr Cz Pt Sb Nd
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

Strona WWW używa plików cookie

Przejrzystość jest dla nas ważna! Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób i dlaczego wykorzystujemy Twoje dane osobowe. Pamiętaj, że masz pełną kontrolę nad ich konfiguracją - możesz dopasować ją do swoich potrzeb i preferencji.