Rzeszowski Inkubator Kultury - logo

Pytanie o politykę sieci to dziś pytanie nie tylko o wolność informacji, dostęp do kultury i ochronę prywatności, ale także o demokrację i całkiem realną, tradycyjną politykę. Czy nowe technologie faktycznie pomagają w demokratyzacji? Czy media społecznościowe służą ruchom społecznym? Czy coraz bardziej sprywatyzowana i podzielona na konkurujące ze sobą monopole sieć jest jeszcze przestrzenią aktywizmu, czy tylko rozgrywek o większą klikalność? Bez zmierzenia się z tymi wątpliwościami trudno dalej udawać, że trzymamy rękę na pulsie polityki, podobnie jak trudno utrzymać w mocy tradycyjny podział na świat wirtualny i realny. Najlepsze odpowiedzi na te pytania wykuwają sie jednak w starciu perspektyw, z których każda przychodzi z osobnymi rozwiązaniami i pomysłami. Bo ile wizji sieci, tyle wizji polityki.

Gośćmi spotkania będą:
-Maria Świetlik - antropolożka polityczności, redaktorka książki Ebena Moglena "Wolność w chmurze i inne eseje", autorka bloga www.digitalrightsgonzo.wordpress.com.

-Karolina Szczepaniak (Panoptykon) - studentka prawa, aktywistka. Współzałożycielka Inicjatywy Uczniowskiej - nieformalnej organizacji uczniowskiej, która działała w latach 2006 - 2008. Jej celem było propagowanie oraz realizowanie w praktyce idei szkół wolnościowych. Przez kilka lat związana z nieistniejącym już warszawskim kolektywem Czarna Emilka. Od 2011 roku współpracuje z Fundacją Panoptykon. Interesuje się społecznymi skutkami współczesnego nadzoru, głównie w kontekście rozwoju monitoringu wizyjnego i Internetu.

-Marta Poślad (Google Polska) - Pracuje w dziale polityki publicznej i relacji rządowych Google, gdzie zajmuje się m.in. zagadnieniami wpływu nowych technologii na procesy społeczne. Politolożka i socjolożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego i University of Cambridge. W pracy naukowej bada systemy wyborcze, procesy demokratyzacji i realizowanie idei demokratycznych we współczesnych społeczeństwach.

Prowadzenie:

-Jakub Dymek (Krytyka Polityczna) - kulturoznawca, dziennikarz i publicysta Dziennika Opinii Krytyki Politycznej. Absolwent MISH UWr, studiował Gender Studies w IBL PAN i nauki polityczne na Uniwersytecie Północnej Karoliny w USA. Interesują go polityczne aspekty tzw. rewolucji komunikacyjnej, a szczególnie konflikt optymistycznych i technofobicznych narracji wokół nowych mediów, dyskurs bezpieczeństwa w dobie cyfrowej, biopolityka i masowa inwigilacja.

Projekt plakatu: Ada Sokół
www.adasokol.com

Kalendarz

MARZEC 2024

Pn Wt Śr Cz Pt Sb Nd
01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31